14 Ekim 2007 Pazar

KOLESTEROL İLE İLGİLİ GERÇEKLER


KOLESTEROL İLE İLGİLİ GERÇEKLER

http://www.noromed.com.tr/tr/content.asp?PID=%7B47AA3595-AA3A-4423-8BD8-70D3EDA899B6%7D sitesinden alınmıştır.

Damarları tıkayan pıhtı-tıkaç ya da atherom plağı içinde kolesterol oranı sadece % 3 tür. %50’den fazla kalsiyum, geri kalan ise kan hücrelerinden ve damar düz kas dokusundan oluşur.

Damar hastalıkları tanısı için artık anjio değil, damar tıkacındaki kalsiyum miktarını ölçen tomografi kullanılmaktadır.

Toplam kolesterolün % 20 oranı besin ile alınır. Geri kalanı karaciğer tarafından oluşturulur. Diet ile toplam kolesterol en fazla % 10 düşer.

Kolesterolden fakir diet alındığında vücut kolesterol harcamayı durdurur. Çünkü kolesterol gereklidir.

Kolesterol düşüklüğü ile depresyon riski artar, kanser riski artar, cilt kurur, cinsel isteksizlik ve güçsüzlük olur, kemik yapısı bozulur.

Kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonları için kolesterol gerekir. Her iki cins için de bu hormonlar bir çok açıdan koruyucu özellikleri vardır.

Damar tıkacı, damar hastalığıdır, kan kolesterol hastalığı değil.
Kolesterol yüksekliği nedeni allostatik yüklenmedir.

Kolesterol düşürücü ilaçlar karaciğere zararlıdır, kas dokusunu tahrip eder ve dolaylı olarak böbreklere zarar verir.

Kolesterol düşürücü ilaçlar kas ağrılarına yol açar.

Kalp, kastan yapılmıştır. Kalsiyum miktarı gıdalarda fazla, magnezyum oranı azdır. Bu durum kalp kası kasılmasında sorunlara yol açar. Bu nedenle panik atak yakınması olanlarda ani ölümler gözlenir. (Kemal Sunal ; uçak korkusu, panik atak ve …)

Kalp hastalıkları yoğun bakımında kalp krizi nedeniyle yatan hastaların ortalama yarısının kan kolesterol düzeyleri normal ya da düşüktür. Aynı durum nöroloji kliniğinde yatan felçli hastalar için de geçerlidir.

Kolesterol düşürücü ilaçlar, 5 yıl için kalp krizi olasılığını sadece % 2 düşürür. (HeartWire Jan. 27, 2007)

Nagoya Üniversitesinden Dr. Harumi Okuyama kolesterol düşürmenin hiçbir faydasının olmadığını, aksine kanser ve depresyon riskini arttırdığını, acilen bu tedavi biçiminin durdurulması gerektiğini söylüyor. (World Review Nutrition Dietetics, Basel, Karger, 96: 1-17, 2007)

Kalp hastalıkları uzmanı Dr. Stephen Seely, kalsiyum kalp-damar hastalıklarının en önemli düşmanıdır diyor kitabında. (International Journal Cardiology 1991 Nov; 33 (2):191-8) Kolesterol düşürücü tedavileri tıkaçtaki kalsiyum oranını daha da artırdığını söylüyor yıllar önce.
Bir araştırma hiçbir şikayeti olmayan ve hiçbir hastalık risk grubunda olmayan orta yaş grubu insanların 1/3 ‘ünde ciddi oranda kalp damarı tıkaçları bulunduğunu bildiriyor. (European Heart Journal 25: 48-55, 2004)

Tüm araştırmalardan çıkarılan sonuç; kolesterol düşürmek kalp krizinden ölümleri azaltmıyor (Prof.Dr.Domaine de la Merci Nutrition Metabolism Cardiovascular Disease 16: 387-90, 2006)

Yumurta kolesterol açısından çok zengindir. 9734 kişi haftada en az 6 yumurta yedi, kolesterolleri artmadı. Kalp krizi ve inme riski artmadı. (Medical Science Monitoring 13: CR1-8, 2006)

ABD acil servislerinde kalp krizi tanısı konulan hastaların %50 oranında kolesterol düzeyleri normal bulunmuş. (Atherosclerosis 149: 181-90, 2000; Medical Hypotheses 59: 751-56, 2002)
Kalp tomografisi Agatston kalsiyum skoru “0” olanların kalp krizi geçirme olasılığı “0”dır. (Cleveland Clinic Journal Medicine 49: Supp 3 – S-6-11, 2002)

Orta yaş grubunda sex hormonlarının (östrojen ve testosteron) azalmasına bağlı olarak karaciğer kana kolesterol salgılanmasını arttırarak hormon yapımının dolaylı olarak arttırılmasını amaçlar. Bu nedenle orta yaş grubunda görülen kolesterol artışı normal bir olaydır. (Medical Hypotheses 59: 751–56, 2002)

Kalp damarlarında yer alan 10 mikron çapındaki bir kalsiyum plağı bile kopup kan elemanlarıyla birleşerek kalp krizine neden olabilmektedir. Ani ölümlere yol açan kalp krizlerinde görülen öncelikli sorun bu şekilde gelişir. [Proceedings National Academy of Sciences 103: 14678-83, 2006]

Yandaki görüntüde okla gösterilen yerler, kalp damarlarındaki kalsiyum birikimleridir (plak).
Kan sulandırıcı tüm ilaçlar (aspirin dahil) kan damarlarında kalsiyum birikimini 2 kat arttırırlar [Blood 104: 3231-32, 2004]

Harvard Üniversitesinden Dr. John Abramson, kolesterol düşürücü ilaçların kalp krizi nedeniyle olan ölümleri azalttığına dair hiç bir belirtinin olmadığın bildiriyor.[Lancet. 2007 Jan 20; 369(9557):168-9]

Bir çalışma, kolestrolün düşmesi ile beyin hücreleri yapısında bulunan kolestrol eksikliğine bağlı beyin ve sinir hastalıklarının ortaya çıkabileceğini bildirmiştir. [Drug Safety. 30(8):669-675, 2007]

Kolestrol düşürücü ilaç kullananlarda karaciğer bozuklukları görülme oranı %448 artar.[Clinical Therapy 2007 Feb; 29(2):253-60]

Kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı ile ALS (amyotrofik lateral skleroz) görülme sıklığı artar. [Drug Safety 2007; 30(6):515-25]

MEVLÜT DURMUŞ'UN KİŞİSEL YORUMU: HER ŞEYDEN ÖNCE, BU KONUYU SON DERECE AKICI BİR ŞEKİLDE ELE ALAN, EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETMEK GEREKİYOR...

KALSİYUM BİRİKİMİ İLE BİLDİRİLEN GÖRÜŞLERE KATILMAMAK ELBETTE MÜMKÜN DEĞİL, BU BİLİMSEL GERÇEĞİ BİR ÇOK KARDİYOLOG MAALESEF GÖRMÜYOR. FAKAT KALSİYUM BİRİKİMİNİN TEMEL MANTIKSAL NEDENİ KONUSUNDA BİRAZ FARKLI DÜŞÜNÜYORUM, BİLDİĞİNİZ GİBİ MAKROFAJLAR FARLI GÖRDÜĞÜ YAPILARI BAZEN YOK EDEMEZLER, FAKAT ZARARLARINDAN DOLAYI SÖZ KONUSU YAPIYI HAPSETMELERİ VE ETKİSİZ HALE GETİRMELERİ GEREKİR, BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ TÜBERKÜLOZ (VEREM HASTALIĞIndA) DA GÖRÜLÜR. SÖZ KONUSU BAKTERİYİ YOK EDEMEYEN MAKROFAJLAR, ONU SARARLARKEN KALSİYUM SALGILAR VE HAPSEDER. AYNI NEDENLE KÜÇÜK LİPOPROTEİN PARÇACIKLARI DA MAKROFAJLARI HAREKETE GEÇİRİR, VE DAMARLARDA BİZ TÜM BU OLUŞUMLARA ATEROM PLAKLARI DEYİP GEÇER, İÇERİĞİNİ ÖZELLİKLE SORGULAMAYIZ. PARTİKÜLLER KÜÇÜLÜR FAKAT KÜÇÜLMENİN NEDENİNİ DE SORGULAMAYIZ.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben almanyadan sevgi, gercekten cok guzel bir blog, eger twitter veya facebook sayfasi varsa hemen
ekliycegim.